Gmina Dziemiany Na sygnale

Region. Brak szacunku do żywiołu bywa tragiczny w skutkach. Początek sezonu i pierwsze utonięcie

Ostatni weekend naznaczył się kolejnymi tragediami wynikającymi z braku rozwagi, zwykłej ostrożności i braku szacunku do żywiołu jakim jest woda. W piątek, sobotę i niedzielę utonęło w Polsce 19 osób, w tym jedna w naszym regionie, w J. Brzeźno. Mało brakowało aby ofiar śmiertelnych było więcej, jednak dzięki szybkiej reakcji ludzi nad J. Gałęźnym w Kościerzynie, udało się uratować chłopaka który się topił.

W Jeziorze Brzeźno koło Dziemian życie stracił w miniony weekend 71-letni mężczyzna. Wszedł on do wody poza kąpieliskiem strzeżonym i po chwili zaczął się topić. Mimo pomocy ze strony świadków którzy próbowali interweniować, nie udało się przywrócić życia mężczyźnie. Nie trzeba jednak nawet się kąpać, aby narazić się na utonięcie. Kilka dni wcześniej nad Jeziorem Gałęźnym w Kościerzynie, doszło do innego nieszczęśliwego wypadku. 16-letni chłopiec spacerował po pomoście, potknął się i wpadł do wody. A ponieważ nie wypływał na powierzchnię, zainterweniowali szybko jego przyjaciele, którzy wyciągnęli go i przeprowadzili reanimację kontynuowaną przez ratowników medycznych. Chłopak na szczęście przeżył i znajduje się teraz w szpitalu.

Zasady przede wszystkim

Podczas korzystania z kąpielisk należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Po pierwsze korzystajmy z takich, które są sprawdzone i nadzorowane przez osoby do tego uprawnione. Należy dostosowywać się do poleceń wydawanych przez ratowników, np. nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu, ponieważ to on jest najczęstszą przyczyną wypadków na terenach wodnych. Specjaliści apelują, że nie należy kąpać się tuż po spożyciu posiłku. Należy odczekać co najmniej godzinę. Podobnie wygląda sytuacja podczas opalania się. Bardzo słoneczna pogoda motywuje do tego, by szukać ochłody w wodzie, jednak takie szybkie zanurzenie się może spowodować szok termiczny lub utratę przytomności. Jeżeli zależy nam na bezpiecznej kąpieli należy w pierwszej kolejności schłodzić wodą kark, twarz i okolice serca.

Nie popisuj się i bądź rozważny

Szczególną przestrogę kierujemy do ludzi młodych. Skoki do wody z dużych wysokości, a w szczególności do wody płynącej, mogą zakończyć się nawet uszkodzeniem kręgosłupa, co może prowadzić do poważnej niepełnosprawności. Popisy przed znajomymi nie są warte takiego poświęcenia. Dzieci przebywając nad wodą zawsze powinny być pod nadzorem osoby dorosłej. Zwłaszcza podczas korzystania ze sprzętów takich jak kajaki czy rowery wodne. Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne – nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Także pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne. Dobieraj odpowiedni sprzęt pływający – pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego. Zadbaj o innych – jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody – nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo, nie rób zdjęć i nie kręć filmów. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową. To znak dla ratownika, że ktoś potrzebuje pomocy.

BM

Komentarze