W ubiegły piątek na wodach Jeziora Wdzydze odbyły się I Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. Wystartowali młodzi adepci żeglarstwa z pomorskich szkół oraz reprezentacje pomorskich samorządów, które zmierzyły się w wyścigu specjalnym.
Regaty odbyły się na łodziach, które gminy zakupiły w ramach projektu „100 łodzi żaglowych na stulecie zaślubin polski z morzem”, przygotowanego przez samorząd województwa pomorskiego. W I Regatach o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego wzięły udział drużyny uczniów ze szkół biorące udział w projekcie „Pomorskie Żagle Wiedzy”. Projekt ten obejmuje m.in. zajęcia i obozy żeglarskie dla dzieci i młodzieży, wycieczki edukacyjne, jak również warsztaty bezpiecznego zachowania na wodzie.
– Liczę, że dzisiejsze zmagania na wodzie uwolnią wśród uczestników ducha rywalizacji i pozwolą im sprawdzić umiejętności w praktyce. Życzę wszystkim udanej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Niech te Pierwsze Regaty będą okazją do odkrycia waszych talentów i pasji – mówił podczas otwarcia zawodów marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Sierakowice zwycięzcą wyścigu specjalnego
Uczniowie ścigali się na wodach Jeziora Wdzydze w dwóch grupach: początkującej i zaawansowanej. W grupie początkującej zwyciężyła drużyna z gminy Kobylnica. Drugie miejsce zajęło Kosakowo, a trzecie drużyna z gminy Kościerzyna. Natomiast w grupie zaawansowanej drużyna z gminy Cedry Wielkie. Drugie miejsce wywalczyła ekipa z Kartuz. Najlepsi młodzi żeglarze otrzymali pamiątkowe statuetki oraz medale. W regatach uczestniczyli też przedstawiciele pomorskich samorządów, którzy zmierzyli się w wyścigu specjalnym. W tej rozgrywce najlepsza okazała się reprezentacja gminy Sierakowice, z kapitanem Stanisławem Sawko na czele.
Dla uczestników imprezy przygotowano piknik edukacyjny na terenie stanicy wodnej PTTK. Można tam było zapoznać się z budową jachtu oraz rodzajami ożaglowania. Edukatorzy przedstawiali najważniejsze zasady manewrowania na wodzie oraz postępowania w razie wypadku lub awarii. Dodatkowo, dla chętnych dostępne były gry i zabawy związane z literaturą marynistyczną, a na zakończenie regat odbył się koncert szantowy.
120 szkół w ciekawym projekcie
Projekt „Pomorskie Żagle Wiedzy” realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej. Uczestniczy w nim 120 szkół z całego regionu, łącznie ok. 7 tys. uczniów i 750 nauczycieli. Partnerami projektu są: Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im, Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.
Opr. BM