Inwestycje

Region. Kolejne inwestycje Zarządu Dróg Wojewódzkich. Zakończyli remont DW 235 w Kaliszu i biorą się za DW 224 w Somoninie

Będzie to kolejna inwestycja ZDW na terenie powiatu kartuskiego i kościerskiego. Niedawno zakończyła się przebudowa drogi wojewódzkiej w Kaliszu Pomorskim oraz położenie „wielkiej łaty” na DW 214. Trwa modernizacja DW 224 pomiędzy Przodkowem a Kobysewem.

Na przykładzie zrealizowanych w naszym regionie zadań drogowych dobrze widać ciągłość działań Zarządu Dróg Wojewódzkich. Pierwsze miesiące bieżącego roku to prace przy rozpoczętej pod koniec 2023 roku modernizacji DW 221 pomiędzy Przodkowem a Kobysewem. W kwietniu zakończono ich pierwszy etap. Na kilometrowym, krętym odcinku zostały położone pobocza z kostki brukowej i położono nowy dywanik asfaltowy. W tej chwili trwają prace na kolejnym odcinku, gdzie miejscami konieczna jest nawet wymiana podbudowy drogi.

Wreszcie normalna jezdnia w Kaliszu

W kwietniu zakończono również przebudowę DW 235 w Kaliszu Pomorskim. Choć prace dotyczyły 800-metrowego odcinka, to inwestycja była niezwykle trudną i kosztowną, gdyż droga w tym miejscu przebiega w niecce i konieczne było wykonanie nowego systemu odwodnienia i kanalizacji deszczowej. W ramach inwestycji wykonano nowe chodniki po obu stronach jezdni, zatoki autobusowe, zjazdy i oświetlenie. Łącznie wydano na tę inwestycję ponad 3,5 mln zł.

W międzyczasie ekipy ZDW poprawiły jakość nawierzchni na odcinku DW 214 od nowego ronda w Starej Kiszewie do miejscowości Chwarzenko. Zadanie to wykonano metodą „wielkiej łaty”.

Dokończą modernizację DW 224

W ostatnich dniach został rozstrzygnięty przetarg na modernizację DW 224 na krętym odcinku pomiędzy Somoninem a Egiertowem. Zadanie to zrealizuje firma MTM z Gdyni. Za kwotę ponad 4,4 mln zł zostanie wyremontowany ponad trzykilometrowy fragment drogi. Zaplanowano frezowanie nawierzchni bitumicznej oraz remont cząstkowy z wymianą podbudowy.

Na drodze zostaną ułożone warstwy bitumiczne, a także wykonane będą pobocza z kruszywa łamanego i zamontowane nowe bariery energochłonne. Czas realizacji inwestycji to dwa miesiące.

D. Tryzna

Komentarze