Wokół nas

Region. Po raz 21. spotkanie mieszkańców całego regionu

Rôczimë na Zjôzd Kaszëbów!

Już 6 lipca w Chojnicach odbędzie się jedna z największych imprez w regionie – XXI Światowy Zjazd Kaszubów! Goście będą mogli liczyć na sporą dawkę dobrej muzyki. Nie zabraknie też kaszubskich rękodzielników z najdalszych zakątków regionu i oczywiście przysmaków kaszubskiej kuchni. Jak co roku najlepsi kaszubscy karciarze rozegrają turniej Baśki.

To największa plenerowa impreza na Kaszubach – święto muzyki kaszubskiej, promocja kultury naszego regionu, a przede wszystkim spotkanie Kaszubów z całego świata. O godz. 10.20 na dworzec PKP Chojnice przyjedzie słynny pociąg Transcassubia wraz z pasażerami z całego regionu. Powita ich burmistrz Chojnic Arseniusz Finister. Następnie ulicami miasta wszyscy przemaszerują do bazyliki mniejszej, gdzie wezmą udział w mszy kaszubskiej.

Muzyczna uczta

Po mszy świętej wydarzenie przeniesie się do Parku 1000-lecia, gdzie o godz. 13.00 nastąpi uroczyste otwarcie XXI Światowego Zjazdu Kaszubów. Na miejscu na przybyłych czeka jarmark kaszubski, test na małego Kaszubę, strefa dla dzieci, stoiska twórców ludowych, kuchnia regionalna, biesiada kaszubska, wspólne śpiewanie pieśni o Chojnicach czy ścianka do zdjęć – fotobudka.

Na scenie zaprezentują się grupy z całego Pomorza, a wśród nich Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” Chojnice, Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Karsina, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej „Kaszuby”, Zespół Pieśni i Tańca „Krëbane” Brusy, Zespół Wädzëbôczi Brusy. Po 18.30 wystąpi Zespół szantowy Ciągle na Fali, Zespół MITRA Gdynia, a na samo zakończenie Zespół BUBLICZKI.

O godz. 14.30 wszyscy pasjonaci kaszubskiej gry karcianej „Baśka” mogą wziąć udział w turnieju, który odbędzie się na Hali Sportowej LO przy ul. Nowe Miasto 4/6.

Bliżej historii regionu

Między 14.00 a 18.00 do dyspozycji uczestników zjazdu będzie Muzeum Historyczno – Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego oraz Muzeum Janusza Trzebiatowskiego. Będą mogli również zapoznać się z fascynującymi wystawami okolicznościowymi. Chojnickie Centrum Kultury dysponować będzie wystawą o Franciszku Kręckim i Janie Trepczyku. Na Starym Rynku Aleksander Knitter zaprezentuje wystawę pt. „Zjazd Kaszubów w obiektywie”.

S.SZ

Komentarze