Gmina Dziemiany Gmina Karsin Gmina Kartuzy Gmina Kościerzyna Gmina Sierakowice Gmina Stara Kiszewa Gmina Sulęczyno Gmina Żukowo Miasto Kościerzyna

Region. Zapraszamy na Orszak Trzech Króli – coraz bardziej modne spotkanie wiernych

W roku ubiegłym przeszedł on ulicami tysięcy miejscowości w Polsce. Przybywa ich również w naszym regionie. To wydarzenie idealnie wpisuje się w formułę kościoła bardziej przystępną dla młodego pokolenia.

Od kilku dobrych lat największe, najliczniejsze i najbogatsze formą widowisko przygotowują parafie żukowskie. Tu Orszak Trzech Króli budzi podziw. Stąd nie jest dziwne, że tego dnia do Żukowa zjeżdżają wierni z innych parafii. Przyjeżdża tam nawet ks. Bp Wiesław, bo gdzie indziej w Trójmieście znajdzie on taki Orszak. Tradycyjnie zawsze na przodzie kroczą Zrzeszeńcy, tuż za nimi wiezieni są Trzej Królowie i dalej reprezentacje różnych środowisk, najwięcej ze szkół. Rozpoczęcie tegorocznego Orszaku mszą o godz. 12 pod przewodnictwem ks. Bpa Wiesława. Następnie o godz. 12:45 spotkanie przy Hali Widowiskowo – Sportowej, skąd o 13 wyruszy wraz z Trzema Królami do kościoła parafialnego. Na trasie zatrzyma się przy krzyżu ul. Gdyńska, przy miejscu tragicznej śmierci strażaków, przedszkolu ,,Bocianowo” przed głównym wejściem do kościoła.

Organizatorzy zapraszają do przebrania się za królów, rycerzy, pasterzy i aniołów oraz ubrania się w stroje koloru niebieskiego, zielonego i czerwonego.

Sierakowicki przemarsz wiernych

GOK w Sierakowicach także zaprasza na Orszak Trzech Króli. Rozpoczęcie mszą o 13 w kościele św. Jana, następnie koncert kolęd, później zbiórka kolędników na parkingu przy kościele i około 14:45 orszak wyruszy do ołtarza papieskiego.

W Kartuzach wyruszą z trzech parafii

W Kartuzach z każdej parafii wyruszy Orszak każdego z króli, aby później wspólnie pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi na Kartuskim Rynku. Zbiórka wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Orszaku przy wszystkich parafiach o godz. 14:30. Następnie pod przewodnictwem Trzech Króli uczestnicy udadzą się ulicami miasta, aby około godz. 15 dotrzeć na Kartuski Rynek. Tam wraz z pozostałymi kartuskimi parafiami wszyscy oddadzą pokłon Nowonarodzonemu Panu, a następnie wejdą do kościoła św. Kazimierza i tam wspólnie będą śpiewać kolędy. Śpiew kolęd będzie prowadził zespół Domowników Boga.

Sulęczyński Orszak

Orszak Trzech Króli w Sulęczynie rozpocznie o godz. 12.30 przy szkole w Sulęczynie. Tego dnia również o godz. 15 w miejscowym kościele odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Weroniki Korthals i Pawła Nowaka.

I kościerski Orszak

Orszak Trzech Króli wyruszy z każdej parafii miasta Kościerzyna. Każda parafia ma inny kolor. Parafialny orszak z kościoła Świętej Trójcy wyruszy o godz. 14.45 z placu św. Jana Pawła II. Jest to orszak niebieskiego Króla. Parafianie z kościoła Zmartwychwstania Pańskiego również wyruszają o 14:45, ale w kolorach zielonych. Wierni z kościoła Chrystusa Króla gromadzą się o godz. 14:15 i idą w orszaku czerwonym. Organizatorzy zachęcają do przygotowania strojów, bądź ubrań w Kolorzach danej parafii, bądź przyczepienia elementów w danym kolorze.

Trzej Królowie spotkają się w pałacu Heroda, na Rynku miasta, a następnie uczestnicy Orszaku wyruszą za nimi do stajenki usytuowanej w Ogródku Jordanowskim na wspólne kolędowanie.

W rolę Heroda wcieli się sam burmistrz Michał Majewski.

Orszak w Lipuszu z atrakcjami

W parafii w Lipuszu po mszy o godz. 11:15 Orszak wyruszy z kościoła na stadion. Na stadionie odbędzie się krótki program artystyczny, oraz konkurs na „Małego króla”. Na zakończenie Rada Parafialna zaprasza na „Ciasto Reginy” dla upamiętnienia zmarłej parafianki Reginy Bronka, która zawsze obdarowywała parafię swoimi wypiekami. Dla wszystkich przygotowane są korony i śpiewniki.

W Starej Kiszewie Trzej Królowie i zwierzęta

W sobotę również parafia w Starej Kiszewie organizuje Orszak Trzech Króli. O godz. 13 jego uczestnicy wyruszą z placu przed szkołą w pochodzie za orkiestrą. Ksiądz proboszcz Andrzej Taliński zachęca, aby przybyło wiele dzieci i dorosłych – przebranych za postacie 3 króli, bo później wszyscy dostaną na głowy specjalne korony. Ksiądz zachęca także właścicieli różnych zwierząt, które mogłyby wziąć udział w przemarszu, o przybycie z nimi na miejsce zbiórki. W kościele odbędzie się koncert kolęd, a w ogrodzie plebanii – kiermasz z minizoo.

Świętowanie 6 stycznia w Osowie

Szkoła Podstawowa w Osowie oraz Dom Kultury w Osowie zapraszają na Orszak, który rozpocznie się o godz. 14.30 nabożeństwem przy żłobku w kościele w Osowie, następnie odbędzie się przemarsz z orkiestrą do DK. W programie: jasełka, wspólne śpiewanie kolęd, zabawa karnawałowa dla dzieci i możliwość wsparcia WOŚP poprzez zakup ciasta i kawy.

Dziemiański Orszak

W parafii w Dziemianach po mszy o godz. 10:30 wyruszy Orszak Trzech Króli. Po zakończeniu Orszaku odbędzie się poczęstunek na parkingu przy plebanii.

Świętowanie w Loryńcu

Sołectwo Loryniec zaprasza na Orszak Trzech Króli. Początek o godz. 17. Warunkiem udziału jest uczestnictwo na mszy i odpowiedni królewski strój w czasie orszaku.

red.

Komentarze