Gmina Sierakowice Samorząd Wokół nas

Sierakowice. Współpraca ze Szkołą Morską w Gdyni. Szkolenie dla pracowników gminy i GOPS

Pracownicy Urzędu Gminy oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sierakowicach wzięli udział w zaawansowanym szkoleniu z ratownictwa medycznego, udzielania pierwszej pomocy i procedur ewakuacyjnych. Wszystko to dzięki pomocy ze strony Szkoły Morskiej w Gdyni.

Szkoła Morska w Gdyni zorganizowała dla chętnych pracowników UG oraz GOPS w Sierakowicach bezpłatne szkolenie z ratownictwa medycznego, oraz udzielania pierwszej pomocy. Ponadto uczestnicy szkolenia odbyli szkolenie z procedur ewakuacyjnych obowiązujących na jednostkach pływających oraz instalacjach morskich. W ramach ćwiczeń ratowniczych odbyła się ewakuacja z płonącej platformy wiertniczej przy pomocy ratowniczej łodzi zrzutowej z wysokości 12 m. Ćwiczenie prowadzone było w pełnym zadymieniu, z efektami audio-wizualnymi takimi jak burza, silny wiatr oraz sztorm. Symulator w bardzo realistyczny sposób odwzorował ewakuację w bardzo trudnych warunkach panujących na morzu podczas sztormu. Profesjonalnie poprowadzone przez kpt. mar. rez. mgr. Mirosława Orzeszka szkolenie wywołało wśród kursantów największe emocje.

Edukowano kilkudziesięciu urzędników

Szkoła Morska w Gdyni posiada bogate doświadczenie w tego typu szkoleniach, które odbywają się z zachowaniem międzynarodowych standardów. Szkolenie prowadzone było przez instruktorów i ratowników medycznych, którzy są oficerami Marynarki Handlowej, oficerami wywodzącymi się z Marynarki Wojennej oraz Lotnictwa Marynarki Wojennej RP.

Celem szkolenia było przygotowanie uczestników do działania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, a także nauczenie ich podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz obsługi sprzętu medycznego czy aptecznego.

Kurs obejmował zarówno teoretyczne jak i praktyczne szkolenie, dzięki czemu uczestnicy mogli nie tylko poznać teoretyczne podstawy udzielania pierwszej pomocy, ale także przećwiczyć je na specjalnie przygotowanych symulatorach i fantomach. Po jego zakończeniu uczestnicy otrzymali certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy medycznej.

W szkoleniu wzięły udział 32 osoby.

Nad/opr.red

Komentarze