Gmina Kościerzyna Kultura Wokół nas

Wąglikowice. Dzień Seniora w miejscowej szkole. Świętowali seniorzy z sześciu sołectw

Dziś rozpoczął się cykl spotkań w ramach tegorocznych Dni Seniora. Będzie to dziewięć uroczystości, podczas których świętować mają najstarsi mieszkańcy wszystkich 36 sołectw. Spotkania mają służyć łączeniu pokoleń i przyczynić się do powstawania wspólnoty mieszkańców.

Dokładnie w południe msza święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wąglikowicach rozpoczęła spotkanie seniorów z sołectw: Wąglikowice, Loryniec, Czarlina, Wdzydze, Grzybowo i Sycowa Huta. Odprawił ją ks. proboszcz Stanisław Wieliński. Po niej uczestnicy przeszli się do miejscowego Zespołu Szkół. Tu przywitał ich wójt Grzegorz Piechowski i wiceprzewodniczący Rady Gminy Krzysztof Bławat, w towarzystwie sołtysów: Waldemara Hetmańskiego, Bernardy Pellowskiej, Józefa Landowskiego, Józefa Brzezińskiego, Aleksandry Słomińskiej i Tadeusza Szczypiora. Społeczność szkolną reprezentował dyrektor placówki Sławomir Grzyb. Spotkanie rozpoczęto od uhonorowania bukietem kwiatów najstarszego mieszkańca danego sołectwa. U gospodarzy była nią Henryka Kalisz. W sołectwie Czarlina kwiaty otrzymała Władysława Kolińska, która w tym roku ukończyła 87 lat.

– W naszym sołectwie najstarszą mieszkanką jest pani Knutowa, która w tym skończyła 99 lat, ale nie ma jej z nami. Stąd kwiaty otrzymała moja siostra Gabrysia – mówi sołtys Wdzydz J. Brzeziński.

Najstarszym mieszkańcem sołectwa Sycowa Huta był pan Marcin, który w tym roku skończył 90 wiosen.

– Z naszego sołectwa jest tu grupa seniorów, a najstarszą osobą wśród nich jest moja mama Elżbieta – powiedziała nam B. Pellowska, sołtys Loryńca.

Najmłodsi dla najstarszych

Po części oficjalnej dla zgromadzonych seniorów zaśpiewali i zatańczyli uczniowie tej szkoły, członkowie zespołu regionalnego. Były tradycyjne ,,Kaszëbsczé nótë’’ i inne znane wszystkim melodie. Po części artystycznej na stół trafił posiłek.

– Gastronomię zorganizował wójt. Przygotowała ją firma, która będzie obsługiwała te wszystkie imprezy. Z naszej miejscowości jest tutaj około 60 osób. Obok tych, którzy tu żyją od pokoleń zasiedli również ci, którzy kilka lub kilkanaście lat temu wybrali Wąglikowice na swoje miejsce zamieszkania. U nas jest dużo przestrzeni, aby i oni mogli włączyć się w społeczność, aby była integracja. Niestety, nie ma jeszcze u nas koła seniorów, ale usilnie zabiegam, aby u nas takie powstało, bo chcielibyśmy w ten sposób pobudzić najstarszych mieszkańców do działania – mówi gospodarz terenu, sołtys Waldemar Hetmański.

Organizatorami spotkań są wójt gminy Kościerzyna, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz sołtysi i dyrektorzy szkół.

D. Tryzna

Grzegorz Piechowski, wójt gminy Kościerzyna

Skąd pomysł na organizację Dnia Seniora w szkołach? Otóż wynika on z prostej rzeczy. Chodziło nam o to, aby szkoła stała się miejscem spotkań różnych pokoleń naszych mieszkańców. Mamy tu pokolenie naszych emerytów, a z drugiej strony młodzież. Chcielibyśmy, aby te spotkania przyniosły naukę jak można sobie wzajemnie służyć. Młodzież miała swój występ artystyczny, a potem pomagała przy stole, przy posiłku. Zasiedli do niego bardzo często dziadkowie albo nawet pradziadkowie tych młodych ludzi. Jest to więc wspólne spotkanie. Szkoła staje się miejscem, które łączy pokolenia, aby tworzyła się ciągłość kulturowa i powstawała wspólnota.

Harmonogram spotkań w ramach Dni Seniora 2022

Dziś tzn. 21 września odbędzie się spotkanie dla mieszkańców Kornego w miejscowej remizie OSP. W czwartek, 22 września w ZK w Łubianie spotkają się seniorzy z tej miejscowości i pobliskiej Szarloty. W piątek, 23 września do sali wiejskiej w Niedamowie przybędą mieszkańcy Niedamowa i Dębogóry. W poniedziałek, 26 września seniorzy z Nowego Klincza i Małego Klincza spotkają się w ZS-P w Nowym Klinczu. We wtorek w sali wiejskiej w Skorzewie odbędzie się spotkanie dla mieszkańców Skorzewa, Kościerzyny Wybudowanie, Częstkowa, Gostomia i Wieprznicy. Następnego dnia w SP w Kaliskach świętować będą seniorzy z Kalisk Kościerskich, Nowej Wsi Kościerskiej, Dobrogoszczy, Kościerskiej Huty i Kłobuczyna. W czwartek, 29 września w sali wiejskiej w Wielkim Klinczu spotkają się seniorzy z sołectwa Wielki Klincz, Zielenin i Puc. Ostatnie spotkanie będzie miało miejsce 30 września w SP w Wielkim Podlesiu. Tego dnia świętować będą seniorzy z Wielkiego Podlesia, Małego Podlesia, Nowego Podlesia, Stawisk, Sarnów, Małych Stawisk, Juszek, Szenajdy, Rotembarku i Nowej Kiszewy. Wszystkie spotkania będą się rozpoczynały o godz. 13.

Spotkania będą miały stały program, w którym znajdzie się m.in. występ artystyczny przygotowany przez uczniów danej szkoły. Oczywiście organizatorzy zapewniają pełne wyżywienie uczestnikom spotkań.

Komentarze