Inwestycje Miasto Kościerzyna

Kościerzyna. Kolejna inwestycja w KOS-EKO. Wczoraj rozpoczęli instalację kogenatora

11 lipca rozpoczął się proces montażu jednego z dwóch kogenatorów gazowych o mocy 1,2 MW, które zrewolucjonizują pracę kościerskiej kotłowni. Ta warta 11,5 mln zł inwestycja ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście i obniżyć koszty funkcjonowania.

Niewiele ponad tydzień temu miejska spółka KOS-EKO uroczyście otwierała rozbudowaną i zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków. Inwestycja ruszyła pięć lat temu, ale po drodze było wiele trudności, które zostały jednak pokonane i ostatecznie zakończyła się sukcesem. Jej koszt to 25 mln zł.

Dziś ruszyła kolejna inwestycja w KOS-EKO. Dotyczy ona kotłowni miejskiej. Rozpoczął się montaż jednego z dwóch kogenatorów gazowych wysokosprawnych o mocy 1,2 MW. Docelowo mają być dwa.

– To historyczna chwila. To inwestycja w przyszłość, inwestycja w środowisko i ochronę powietrza. Drugim aspektem tej inwestycji jest fakt, że nastąpi systemowe zmniejszanie ilości zużywanego węgla jako podstawowego źródła dostarczającego ciepło dla naszych mieszkańców. Zostanie ona zastąpiona ciepłem płynącym z kogeneracji z odnawialnych źródeł energii np. fotowoltaika i biomasy – mówi Tomasz Nadolny, wiceburmistrz miasta.

Wartość tej inwestycji na kościerskiej ciepłowni to około 11,5 mln zł, z czego 4,5 mln zł zostało pozyskane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przy dużym zaangażowaniu burmistrza Michała Majewskiego. Ponad 800 tys. zł pochodzi z dotacji z ciepła powiatowego. Pozostała kwota to nisko oprocentowana pożyczka z NFOŚiGW.

Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Komentarze