Gmina Nowa Karczma Inwestycje Powiat kościerski

Kościerzyna-Nowa Karczma. Przebudowa DW 221. Póki co połatali dziury, ale przebudowa ruszy w tym roku

Najprawdopodobniej w bieżącym roku rozpocznie się oczekiwana przebudowa drogi wojewódzkiej 221, na odcinku łączącym Kościerzynę z Nową Karczmą. Po pozytywnej decyzji wojewody, będzie ogłoszony przetarg i jeszcze w tym roku mają ruszyć prace również na odcinku D.

Remont DW na wymienionych odcinkach jest pilnie potrzebny, gdyż stan nawierzchni jest bardzo zły. Po zimie jej stan pogorszył się do tego stopnia, że zagrażał bezpieczeństwu jazdy. Dobrze, że Zarząd Dróg Wojewódzkich jeszcze w lutym połatał chałupniczo największe dziury.

W ostatnich dniach na odcinkach tych został przeprowadzony remont cząstkowy, stąd dziury póki co zniknęły i nawierzchnia jest do zaakceptowania przez kierowców. Wszyscy zdają sobie sprawę, że to łatanie poprawia sytuację tylko na chwilę i potrzebne jest tu generalna modernizacja drogi.

Cel inwestycji

Rzecznik ZDW w Gdańsku, Piotr Michalski, podkreśla wagę planowanej inwestycji. Przebudowa obejmie zmianę konstrukcji drogi, nową nawierzchnię oraz rozbudowę o elementy zwiększające bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt zakłada także dodanie chodników, zatok autobusowych, ciągów pieszo-rowerowych oraz oświetlenia w miejscowościach leżących przy trasie.

– To będzie poważna przebudowa – zaznacza P. Michalski.

W bieżącym roku planowane jest wyłonienie wykonawcy inwestycji oraz podpisanie umowy. Cały proces realizacji ma potrwać 18 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Ta ważna inwestycja ma na celu poprawę komfortu podróżowania, bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz ogólnej jakości infrastruktury drogowej na tej trasie.

Decyzja wojewody otwiera nowy rozdział dla użytkowników drogi 221, zapowiadając poprawę warunków podróżowania i bezpieczeństwa na tym odcinku.

Red.

Alicja Żurawska, starosta kościerski

Dobre wiadomości odnośnie odcinka C i D planowanej modernizacji DW 221 mnie bardzo cieszą. Sądzę, że podobnie odczuwają wszyscy samorządowcy związani terytorialnie z tą trasą. Mało tego, każdy z tych samorządów jest przygotowany również do tego, żeby wesprzeć finansowo tę inwestycję. Droga ta była największą bolączką w powiecie kościerskim. Często obrywaliśmy od mieszkańców za jej jakość. Mieliśmy możliwość zaobserwowania tego już w styczniu, kiedy była pierwsza odwilż i pojawiło się 40 dziur udokumentowanych.

To wszystko powoduje, że właściwie trzymamy kciuki i czekamy na rozstrzygnięcia przetargu, tym bardziej że inwestycja ta wpisuje się w naszą, bo w budżecie 2024 zaplanowaliśmy zaprojektowanie drogi od Małego Klincza do Śledziowej Huty.

Andrzej Pollak, wójt gminy Nowa Karczma

Odcinek C i D DW 221 przebiegają przez gminę Nowa Karczma. W samej miejscowości przecinają się z DW 226. Dochodzą do nich drogi powiatowe i gminne. Na pewno dla wszystkich mieszkańców naszej gminy jest to droga newralgiczna. Na jej poprawę czekamy długo, tym bardziej że stan techniczny drogi w ostatnim czasie się drastycznie pogarsza.

Liczymy na to, że przetargi na oba odcinki uda się szybko rozstrzygnąć. Termin wykonania inwestycji, który został nam zaproponowany, to nawet nie dwa lata od momentu podpisania umowy. To bardzo szybkie tempo.

Komentarze