Samorząd Wokół nas

Kraj. Wybory samorządowe 2024. Pierwsza tura wyborów już 7 kwietnia

Wybory samorządowe 2024 już wiosną. Znany jest kalendarz wyborczy. Do 4 marca będzie można zgłaszać listy kandydatów na radnych, 14 marca mija czas na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Do urn pójdziemy 7 kwietnia.

12 lutego poznamy informację o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym.

Do 22 lutego zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych, a do 27 lutego powołanie przez komisarzy wyborczych terytorialnych komisji wyborczych.

Do 4 marca przewidziano: utworzenie obwodów głosowania w zakładach leczniczych, DPS, zakładach karnych i aresztach śledczych, jak również zgłaszanie list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw.

Do 8 marca przewidziano podanie informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych.

Na trzy tygodnie przed wyborami

13 marca to termin przyznania przez PKW jednolitych numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.

Z kolei 14 marca minie termin zgłaszania gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Do 18 marca przyznane zostaną numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów do rady powiatu. Tego samego dnia nastąpi powołanie przez komisarzy wyborczych obwodowych komisji wyborczych.

Nieodpłatne rozpowszechnianie w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji wyborczych przygotowanych przez komitety wyborcze będzie odbywać się od 25 marca do 5 kwietnia.

Do dnia 25 marca nastąpi podanie informacji o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych i gminnych komisji wyborczych oraz kandydatach na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

W dniu 5 kwietnia o godz. 24 nastąpi zakończenie kampanii wyborczej.

7 kwietnia w godz. 7-21 będzie trwać głosowanie.

PAP/opr.red

głosowanie

Komentarze