Powiat kościerski

Powiat kościerski. Dofinansowanie dla LOT „Serce Kaszub”. W Lipuszu odbędzie się potańcówka

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” otrzymała dofinansowanie w programie „Potańcówki Wiejskie” Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Dzięki wsparciu w Lipuszu odbędzie się wydarzenie pn. „Dzéń kaszëbsczi kůlturë. Do tuńca ni ma kůńca”.

Poprzez realizowanie programu Instytut zamierza wspierać i upowszechniać ideę organizowania spotkań społeczności, dla których osią jest kultura ludowa pochodzenia lokalnego. Instytut chce przybliżyć, szczególnie młodemu pokoleniu, wartość rodzimych tradycji oraz ponadczasowość jej elementów. Zamierzeniem Programu „Potańcówki Wiejskie” jest również wspieranie artystów i wykonawców w kultywowaniu muzyki tradycyjnej polskiej wsi w ujęciu jak najbardziej lokalnym, pielęgnując tym samym własne, miejscowe tradycje muzyczne i taneczne.

Potańcówka w Lipuszu

Program spotkał się z bardzo szerokim odzewem. Aż 508 wniosków przeszło przez etap formalny. Na podstawie punktów przyznanych w ramach oceny, wyłonił listę wniosków rekomendowanych do dofinansowania, która została zaakceptowana przez dyrekcję Instytutu. W województwie pomorskim tylko dwa powiaty otrzymały dofinansowanie. Wśród nich wniosek Lokalnej Organizacji Turystycznej „Serce Kaszub”.

– To wyjątkowe wyróżnienie i sukces, którym możemy się pochwalić. W skali kraju złożono 508 wniosków, pozytywnie rozpatrzono 50. Pozyskane środki pozwolą upowszechniać kulturę ludową w regionie poprzez organizację wydarzenia pn. „Dzéń kaszëbsczi kůlturë. Do tuńca ni ma kůńca”. Potańcówka Wiejska obędzie się 27 sierpnia w Lipuszu przy współpracy z GOKSiR Lipusz. Przygrywać będą wyłącznie zespoły kaszubskie, wystąpią kaszubscy gawędziarze, będzie można spróbować lokalnych dań od Kół Gospodyń Wiejskich i nauczyć się rękodzieła od twórców ludowych. To będzie wspaniała okazja do obcowania z kulturą i podtrzymywania rodzimych tradycji – informuje Patrycja Weiher-Maliszewska z biura LOT.

Nad/opr.red

Komentarze