Gmina Chmielno Kultura Powiat kościerski Wokół nas

Garcz. Po 40 latach odbudowano chałupę. Budynek jest już dostępny do zwiedzania

We wdzydzkim muzeum odbudowana została zabytkowa chałupa z Garcza, której historia sięga początków XIX w. Uroczyste jej otwarcie odbyło się 19 października.

Chałupa została wybudowana w 1828 r. na terenie Kaszub środkowych w miejscowości Garcz. Wyróżniała się nowoczesną formą spośród tradycyjnej zabudowy wsi i była położona poza jej ścisłym centrum, przy bocznej drodze odchodzącej od głównego traktu na trasie Chmielno-Sianowo. Jej fundatorem był Franciszek Marszałkowski, zamożny mieszkaniec wsi, przedstawiciel warstwy wolnych chłopów, który odziedziczył gospodarstwo po przedwcześnie zmarłym ojcu.

Przez lata dom wielokrotnie przebudowywano, zmieniając wygląd pomieszczeń. Najważniejszą zmianą była likwidacja dużego komina i sieni frontowej na rzecz kuchni z obszernym ceglanym piecem chlebowym i murowaną kuchnią kaflową z obszernym okapem.

W końcu doczekała się odbudowy

Chałupę z Garcza kupiono w 1976 r., a rok później rozebrano i przewieziono do muzeum we Wdzydzach. Elementy konstrukcyjne zostały poddane dezynsekcji środkami chemicznymi, a następnie zostały składowane pod zadaszeniem z dostępem powietrza. Tam zabytkowy obiekt czekała 46 lat na odbudowę. Stało się to możliwe dopiero w 2023 r. dzięki dofinansowaniu z samorządu województwa pomorskiego w wysokości 950 tys. zł.

– Dużym wyznaniem dla pracowników naszego muzeum było odtworzenie wnętrza budynku z czasów zamieszkiwania tam ostatniego właściciela. Dokonano tego na podstawie dokumentacji fotograficznej wykonanej w latach 1976-1977, czyli wówczas, gdy kupiono obiekt – dodaje Sonia Klein-Wrońska. – Wyposażenie wnętrza jest w 80 proc. oryginalne, pozyskano je z tej właśnie chałupy. Tapety oraz wzory malowane na ścianach zostały odtworzone ze zdjęć.

UM/opr.red

Komentarze