Gmina Kartuzy OSP Wideo Wokół nas

Mirachowo. Wiekowy jubileusz pełny gratulacji, życzeń i odznaczeń. 100-lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej

W 1923 roku powstała w Mirachowie Straż Ogniowa, która przez miniony wiek stała na straży bezpieczeństwa mieszkańców, będąc oazą polskości i tradycji wpisującą się w dziedzictwo kulturowe regionu. W minioną sobotę dla podkreślenia tego wiekowego jubileuszu odbyła się uroczystość z udziałem władz państwowych.   

Choć jednostka już dawno zamieniła swoją nazwę na Ochotniczą Straż Pożarną, to przez cały okres swojego istnienia, jej zadania pozostały te same, stać na straży bezpieczeństwa mieszkańców i jak podkreślał gospodarz terenu „pilnować naszego dobra, jakim są lasy”. W minioną sobotę upamiętniono tę wiekową rocznicę ceremonią jubileuszową, którą rozpoczęto mszą świętą w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Mirachowie. Uczestniczyli w niej m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i pomorski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Piotr Socha. Po mszy w obecności licznych pocztów sztandarowych i z towarzyszeniem orkiestry dętej z Linii przemaszerowano na plac przed remizą, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę uwieczniającą jubileusz oraz uczczono minutą ciszy pamięć dwójki druhów z Żukowa poległych na służbie.

Podziękowania, prezenty i gratulacje

Podkreślając znaczenie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych wojewoda pomorski sprezentował mirachowskiej jednostce elektryczne urządzenia hydrauliczne kosztujące ponad 160 tys. zł, które zastąpiły stary komplet zużyty ze starości. Jak podkreślał nadbryg. P. Socha, takiego sprzętu nie mają nawet jednostki PSP. Wiceminister M. Horała także nie przyszedł z pustymi rękami i przekazał strażakom zestaw pierwszej pomocy przedmedycznej. Obaj skierowali do druhów wiele słów podziękowania za ich służbę w myśl hasła „Panu Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.   

Życzenia i prezent od marszałka pomorskiego Mieczysława Struka przekazała radna Sejmiku Danuta Rek. Życzenia i gratulacje oraz drobne finansowe wsparcie od struktur wojewódzkich i powiatowych OSP przekazał dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP dh Edmund Kwidziński. Wiele dobrego o jednostce powiedział burmistrz miasta i gminy Mieczysław Grzegorz Gołuński, zapewniając że do zestawu narzędzi dorzuci resztę wyposażenia za około 40 tys. zł. Pięknie o służbie strażackiej mówiła również dyrektor miejscowej szkoły Hanna Plenikowska-Pionk.

Strażacy odwdzięczyli się wręczając przedstawicielom władz państwowych drobne upominki, natomiast burmistrz M. Gołuński wręczył gościom maskotki miasta.

Uhonorowani druhowie i sztandar

W uznaniu zasług mirachowska jednostka OSP została uhonorowana odznaczeniem którego historia zaczęła się o rok wcześniej niż sama powstała. Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP nadało OSP w Mirachowie Złoty Znak Związku OSP RP, ustanowiony w 1922 roku, którym honoruje się jednostki z co najmniej 100-letnią historią istnienia i w sposób znaczący zasłużonych dla działalności Związku OSP RP. Uroczystość była także okazją do nadawania odznaczeń dla druhów jednostki które wręczali zaproszeni przedstawiciele władz państwowych a także komendant wojewódzki PSP oraz prezes oddziału powiatowego ZOSP E. Kwidziński i burmistrz M. Gołuński.

BM

Lista odznaczonych strażaków

  • Tomasz Karczewski i Janusza Syldatk – Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa
  • Wojciech Skierka i Kornel Damps – Srebrne Medale za Zasługi dla Pożarnictwa
  • Paweł Czaja, Piotr Karczewski, Maciej Skierka – Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa
  • Mariusz Skierka – Brązowa Odznaka Honorowa Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego
  • Mateusz Białk, Michał Bobkowski i Adrian Kuberna – Wzorowy Strażak

Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz gminy Kartuzy i Prezes Honorowy Gminnego ZOSP RP

Sto lat to cały wiek służby drugiemu człowiekowi. Możecie być dumni, że właśnie tu przez te sto lat bez przerwy staliście na straży i służyliście tym, którzy potrzebowali tej pomocy. Jesteście w starostwie kartuskim pierwszymi, więc to też podnosi rangę waszej jednostki, która kiedyś tu powstała. Za waszą pracę zostaliście wyróżni i weszliście do KSRG. Jesteście jednostką najdalej wysuniętą w gminie Kartuzy, stąd stoicie na straży bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców tego rejonu gminy, ale również największego skarbu – lasów.

Zawsze z dumą mówię, że strażacy-ochotnicy w powiecie kartuskim są wzorem dla wszystkich. Nadal strażacy w gminie i powiecie kartuskim nie biorą ekwiwalentu za akcję ratowniczo-gaśniczą. Pozostawiają go w jednostce, aby potem doposażyć, kupować sprzęt i dbać o majątek, który pozostał im w imieniu mieszkańców powierzony i to pomnażają. I za to chcę podziękować.

Komentarze