Wokół nas

Region. Ułatwienia dla użytkowników pojazdów. Zmiany, które jeszcze niedawno wydawały się niemożliwe

W końcu bieżącego tygodnia wchodzą w życie zmiany w przepisach ruchu drogowego, które na pewno ułatwią życie kierowcom i zlikwidują choć trochę papierologii związanej z posiadaniem auta. Wśród nich najważniejsza- przestaje być obowiązkowe posiadanie przy sobie blankietu prawa jazdy.

Każdy z nas kierowców na pewno nie raz łapał się za głowę, szukając swojego prawa jazdy. Wielu jego brak przypłaciło mandatem lub jeszcze gorzej. Od 5 grudnia koniec z tym .

Wchodzi w życie nowela , która zwalnia poruszającego się  na polskich drogach nie będą musieli posiadać przy sobie blankietu prawa jazdy. Podczas kontroli drogowej kierowcy zwolnieni będą z obowiązku okazywania tego dokumentu. Policja będzie mogła zweryfikować tożsamość kierującego m.in. na podstawie zdjęcia jakie wyświetli się na urządzeniu zainstalowanym w policyjnym samochodzie.

Jest dobrze, ale…

Nowe  prawo rodzi też pewne wątpliwości.  Sceptycy twierdzą, że do  każdej stłuczki a nawet obcierki, trzeba będzie wzywać policję, gdyż  kierowcy nie będą sobie ufać co do prawdziwości danych personalnych, tym bardziej, że wcześniej zniesiono także obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego. 

Inne zmiany

Dzień wcześniej, czyli 4 grudnia  wejdą w życie przepisy, na podstawie których, będzie można czasowo zarejestrować pojazd w miejscu jego zakupu. Do tej pory prawo na to nie pozwalało. Nie trzeba będzie już taszczyć samochodu z drugiego końca Polski na lawecie albo ryzykować i jechać na nieważnych zazwyczaj zagranicznych tablicach wywozowych, w przypadku auta kupionego za granicą i przetrzymywanego u polskiego sprzedawcy przez dłuższy czas.

Red.

Komentarze